چرا همیار؟

ایمیل:

hrmdepartment@hamyar-niroo.com

برون سپاری چیست؟ چرا بهتر است که برخی فعالیت ها را برون سپاری کنیم؟

برن سپاری مدیریت منابع انسانی
زمان مطالعه : 8 دقیقه

برون سپاری یا  Outsourcing به معنای انتقال بخشی از فعالیت‌های یک سازمان به یک فرد ، تیم یا شرکت خارجی و استفاده از منابع و خدمات آنها طبق قرادادی توافقی و مشخص، به جای انجام آن فعالیت در داخل سازمان است. گاهی یک شرکت یا مجموعه زمان، بودجه، تجهیزات یا تخصص لازم برای انجام کاری را ندارد. از این رو آن عمل خاص را به سازمان دیگری محول می‌کند که در چنین شرایطی برون­سپاری یا Outsourcing انجام شده است. به طور معمول اموری غیر از فعالیت اصلی سازمان­ها برون سپاری می‌شود. یکی از مثال های رایج برون سپاری، استخدام یک شرکت یا فرد ثالث برای انجام کارهایی مانند برنامه نویسی، طراحی وب سایت، حسابداری و مالیات، مدیریت منابع انسانی، خرید و فروش، تولید، حمل و نقل، پشتیبانی از مشتریان و غیره است. در واقع، برون سپاری به عنوان یک راهکار استراتژیک برای سازمان ها در نظر گرفته می‌شود تا بتوانند با بهره گیری از مزایای آن ، هزینه‌های خود را کاهش داده و به بهبود کارایی و عملکرد خود برسند.

برون سپاری می‌تواند به دو شکل انجام شود: برون سپاری خدمات و برون سپاری فرآیندها. در برون سپاری خدمات، سازمان، فعالیت‌هایی را مانند حسابداری، تحقیق و توسعه، پشتیبانی فنی و بازاریابی را به شرکت‌هایی که در آن حوزه فعالیت تخصصی دارند، واگذار می‌کند. در برون سپاری فرآیندها، شرکت بخشی از فرآیندهای خود را مانند بخشی از فرآیند تولید، توزیع ، مدیریت منابع انسانی و یا مدیریت امور مالی  را به شرکتی که در آن حوزه فعالیت تخصصی دارد، واگذار می کند.

برون سپاری در حال حاضر در بسیاری از صنایع بزرگ و شرکت‌های مطرح دنیا رواج دارد و با توجه به مزایای آن، پیش‌بینی می‌شود که در آینده ای نزدیک مورد استقبال درصد بیشتری از کسب و کارها قرار خواهد گرفت.

برون سپاری منابع انسانی ؛

برون‌سپاری مدیریت منابع انسانی نیز که یکی از کارآمدترین انواع برون­سپاری است ، از روش‌های استراتژیک مدیریت منابع انسانی بحساب می آید که در آن یک شرکت خدماتی مستقل که به طور تخصصی در این حوزه فعالیت دارد ، بخشی از فرآیندها و فعالیت های مرتبط با مدیریت منابع انسانی یک سازمان و یا تمام عملیات آن را برعهده می‌گیرد. این فرآیند می‌تواند برای شرکت‌های کوچک و متوسط ​​کمک بزرگی باشد زیرا آن‌ها امکانات و منابع کافی برای انجام همه فعالیت‌های مربوط به منابع انسانی را ندارند. همچنین، برون‌سپاری مدیریت منابع انسانی می‌تواند برای شرکت‌های بزرگ نیز منافعی از جمله کاهش هزینه‌های اداری، افزایش تمرکز بر فعالیت‌های هسته‌ای سازمان و استفاده از تخصص‌ و تجارب افراد حرفه ای در این زمینه داشته باشد. همیار نیروی البرز یکی از همین شرکت‌هاست که به عنوان اولین و بزرگترین ارائه دهنده ی این سرویس در ایران ، با حفظ استانداردهای کیفی بالا و نرخ رضایتمندی 98 درصدی مشتریان ، کسب و کارها و کارفرمایان را در این مسیر همراهی می کند.

برخی از دلایلی که باعث می‌شود سازمان‌ها به برون‌سپاری منابع انسانی خود فکر کنند عبارتند از:

کاهش هزینه ها در برون سپاری منابع انسانی

کاهش هزینه‌ها و مدیریت بودجه :

برون سپاری مدیریت منابع انسانی به دلیل مکانیسم اقتصادی خود ، می‌تواند هزینه‌های شما را کاهش دهد، زیرا در اولین گام ، دیگر نیازی به استخدام چندین نیروی کار دائم و تمام وقت برای رسیدگی به این امر ندارید. همچنی مدیریت منابع انسانی از طریق برون سپاری آن به شرکت‌های خارجی ، به طور طبیعی با هزینه کمتری انجام می‌شود که در نتیجه باعث کاهش هزینه‌های سازمان شما می‌شود. برون‌سپاری منابع انسانی می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند که هزینه‌های مرتبط با اطلاع رسانی ، جذب ، استخدام ، مدیریت حقوق و مزایای کارکنان و رسیدگی به مسائلی از قبیل نظارت های مدیریتی بر عملکرد کارکنان، آموزش ، رسیدگی به مواردی از قبیل محاسبات و ثبت بیمه های درمانی ، مالیات، مراتب بازنشستگی و غیره آنان را کاهش دهند.

ذخیره زمان و تمرکز بر فعالیت‌های اصلی کسب و کار

ذخیره زمان و تمرکز بر فعالیت‌های اصلی کسب و کار :

با برون­سپاری فعالیت‌هایی مانند حسابداری، مدیریت منابع انسانی، پشتیبانی فنی و … و انجام آنها توسط شرکت‌های خارجی، سازمان­ها به انجام فعالیت‌های اصلی مثل مانند تولید و بازاریابی محصولات و خدمات خود تمرکز بیشتری خواهند داشت.

افزایش چابکی و انعطاف پذیری

افزایش چابکی و انعطاف‌پذیری :

با برون سپاری منابع انسانی، سازمان­ها می‌توانند در مواقع کمبود نیروی کار به دلیل تغییرات بازار و نیازمندی‌های مشتریان ، به سرعت این نیروها را دریافت کنند و از طریق انجام فعالیت های اینچنینی  توسط شرکت‌های دیگر چابکی و انعطاف پذیری خود نسبت به تغییرات را افزایش دهند.

بهبود کیفیت و کارایی

بهبود کارایی و کیفیت:

برون سپاری منابع انسانی می‌تواند به کسب و کارها کمک کند تا به دو طریق کیفیت و کارایی فرآیندهای سازمان خود را افزایش دهند. چرا که در وهله ی اول شرکت هایی که سرویس ها برون­سپاری منابع انسانی را ارائه می دهند به دلیل تمرکز بر ارائه ی این خدمات ، بهترین روش‌ها و موثرترین رویکردها را در این زمینه پیاده سازی می‌کنند. همچنین با برون سپاری بخشی از عملیات سازمان ، تمرکز کارفرمایان بر روی فعالیت های هسته ای شرکت افزایش یافته که این امر می‌تواند به بهبود بهره‌وری و تولید بالاتر کمک کند که به تبع آن سودآوری بیشتری محقق خواهد شد.

 

با این حال، برون‌سپاری منابع انسانی ممکن است با چالش‌هایی از جمله مشکلات ارتباطی و مدیریتی با شرکت‌های خارجی ، مسائل امنیتی مانند افشای اطلاعات محرمانه و … نیز همراه باشد. همچنین باید توجه داشت که انتخاب شرکت مناسب برای برون سپاری امری بسیار مهم است. شرکتی که برای برون سپاری انتخاب می‌شود، باید تخصص و تجربه کافی را داشته باشد تا بتواند سازمان ها را از تمامی مزایای برون­سپاری بهره­مند سازد و به عنوان یک مزیت جانبی ، کمک کند تا سازمان ها در بازار رقابتی عملکرد بهتری داشته باشند.  لذا برای انجام برون‌سپاری مدیریت منابع انسانی ، نیاز است تا به بررسی دقیق شرکت مورد نظر خود پرداخته و بهترین ها را انتخاب نمایید.

 

برخی دیگر از مزایای برون­سپاری منابع انسانی :

  • استفاده از دانش و تجربه تخصصی بخش خصوصی
  • افزایش سرعت کارها ، حذف بروکراسی اداری
  • افزایش قدرت رقابت بمنظور افزایش کیفیت خدمات
  • رفع نیاز به فضای بزرگتر برای سازمان
  • بهبود کمیت و کیفیت کارها
  • مدیریت ورود و خروج پرسنل فصلی در برهه های متفاوت زمانی
  • پیگیری روابط کار پرسنل در ادارات و مراجع قانونی
  • کاهش هزینه های اجرایی و افزایش بهره وری
  • افزایش بهره ­وری منابع انسانی سازمان با تمرکز بر فعالیت های اصلی

Loading

من حسین نقدی هستم… کارشناس و فعال حوزه منابع انسانی و توسعه کسب و کار… برای من، مدیریت منابع انسانی قبل از اینکه یک شغل باشه، یک ارزش هست. ارزشی که سعی دارم اون رو در سازمان‌ها نهادینه کنم… من علاوه بر فعالیت های عملیاتی در حوزه توسعه منابع انسانی ، تولید محتوای تخصصی در این حوزه رو هم انجام میدم…
دیدگاهتان را بنویسید

۳۳۶۸۴۸۳۴- ۰۲۸

نیاز به مشاوره دارید؟

فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.